RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
Tarikh / Hari
: 31.10. 2012
/
Rabu
Masa
: 9.00 – 9.30 ( 30
minit )
Kelas
: 1
Terbilang
Bil. Pelajar
: 35 orang
M / Pelajaran
: Matematik
Tajuk
: Pecahan
Standard
Kandungan
: 3.1 Mengenal
pasti konsep satu perdua dan satu
perempat.
Standard
Pembelajaran
:
i) Mengenal pasti satu perdua dan satu perempat
dengan
menggunakan perkataan ‘setengah’,
‘separuh’ dan ‘suku’ dengan menggunakan bahan
konkrit, gambar dan lipatan kertas.
Objektif
: Murid berupaya
untuk :
i. Menyebut nama pecahan satu perdua
dan satu perempat.
ii.
Menamakan pecahan ‘separuh’, ‘setengah’ dan ‘suku’.
Bahan
: Kad gambar
pecahan, manila kad, kad puzzle
Nilai
: Bekerjasama,
tolong-menolong, prihatin
EMK
:
Keusahawanan, kreatif & inovatif dan teknologi.
Pengetahuan Sedia
Ada : Murid telah didedahkan
dengan perkataan ‘separuh’ dan
‘setengah’
dalam kehidupan seharian.
Langkah/Masa
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
|
Catatan
|
|
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Murid
|
|||
Set Induksi
(5 minit)
|
1. Melipat kertas menjadi pecahan satu perdua dan satu
perempat..
|
1. Memberi murid kertas dan melipat bersama-sama kepada satu
perdua dan satu perempat.
2. Memperkenalkan murid pecahan.
|
1. Melipat kertas bersama-sama guru seperti yang diarahkan.
2. Mengenali pecahan satu perdua dan satu perempat.
|
Kertas A4
|
Langkah 1
(10 minit)
|
1. Konsep pecahan
|
1. Memperkenalkan konsep pecahan, satu perdua dan datu perempat.
2. Memperkenalkan istilah ‘separuh’, ‘setengah’ dan ‘suku’.
3. Mempamerkan kad gambar pecahan dan minta murid memberikan
jawapan.
4. Melukis gambar pecahan di papan putih dan minta murid menulis
jawapannya.
|
1. Mengenal istilah ‘separuh’, ‘setengah’ dan ‘suku’.
2. Memberi jawapan bagi kad gambar pecahan yang ditunjukkan
guru.
3. Menulis jawapan bagi pecahan di papan putih.
|
Gambar pecahan
Kad perkataan
|
Langkah 2
(10 minit)
|
1. Permainan matematik
‘Puzzle’
|
1. Membahagikan murid kepada lima kumpulan. Setiap
kumpulan dibekalkan
dengan :
a. kad manila
b. kad puzzle
2. Minta kumpulan menyusun kad-kad puzzle menjadi gambar pecahan
yang lengkap di atas manila kad.
3. Mempamerkan hasilan kerja setiap kumpulan.
|
1. Menyusun kad-kad puzzle menjadi gambar pecahan yang lengkap
secara kumpulan.
2. Hasilan kerja kumpulan dipamerkan.
|
Kad Puzzle
Manila kad
|
Langkah 3
(5 minit)
|
1. Pengukuhan
melalui latihan.
|
1. Mengedarkan lembaran kerja dan minta murid menjawabnya.
|
1. Menjawab soalan yang diberi.
|
Lembaran kerja
|
RPH yang bagus.
BalasPadamNice blog
BalasPadamTerima kasih atas perkongsian cikgu (*^__^*).
BalasPadam